مدرسه گل آرایی الارا

آموزش گل آرایی با ارائه مدرک بین‌المللی و فنی و حرفه‌ای

آیا تا به حال به نقش گل‌ها و هنر گل آرایی در زیباتر دیده شدن و جذابیت مناسبات خاص خود توجه کرده‌اید؟ هر یک از گل‌ها در رنگ‌های مختلف، معنا و بازنمایی خاصی از خود دارند که بیانگر حالات ما در لحظه‌ها و مناسبت‌های مختلف هستند. بنابراین لازم است که از اهمیت گل آرایی آگاه باشید تا بتوانید نوع گلی که مناسب مراسم‌تان است را انتخاب کنید.

نحوه چیدمان گل‌ها بنا به مناسبت نیز مهم است؛ گل‌ها و چیدمان آن‌ها چیزهای زیادی راجع به شما و مراسم‌تان می‌گوید. گل‌ها در مناسبت‌های مختلف نمادی از چیزهای مختلف هستند؛ برخی از آن‌ها نشان‌دهنده عشق و آرامش و برخی پاکی و زیبایی را به نمایش می‌گذارند. در این مقاله از آموزش گل آرایی با مدرسه الارا به شما میگوییم که چگونه می‌توانید به یک گل‌آرای حرفه‌ای تبدیل شوید. با ما همراه باشید.

  • آموزش گل آرایی در 6 گام
  • چگونه به یک طراح گل تبدیل شویم؟
  • با مدرسه گل آرایی الارا بیشتر آشنا شوید

آموزش گل آرایی در 6 گام

معرفی

گل آرایی هنر مرتب کردن گل‌ها و گیاهان برای تزئین خانه یا هر مکان دیگری است که به‌عنوان بخشی از مراسم‌های عمومی مانند اعیاد و آئین‌های مذهبی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. از گذشته‌های دور تا به امروز، انسان برای تزئین محیط اطراف خود از گل آرایی( که متشکل از گیاهان زنده یا خشک‌شده و برخی ابزارهای مصنوعی است) استفاده کرده است. گل‌ها نقش مهمی در جشنواره‌های مردمی، مراسمات مذهبی و انواع جشن‌ها بازی کرده‌اند. جوامع پیشرفته عموماً با چیدمان دقیق گل‌ها در سبدهای مخصوص، عشق خود را به طراحی گل ابراز کرده‌اند در حالی که جوامع دیگر از آن به‌طور غیررسمی و به صورت حلقه یا تاج گل یا به شکل دسته گلی بدون آرایش در گلدان، استفاده کردند.

آموزش گل آرایی
شناخت عناصر و اصول طراحی گل، نگهداری و مراقبت از گیاه، شناخت مواد و انواع گل آرایی بخشی از گامهای آموزش گل آرایی هستند

عناصر و اصول طراحی گل

اصطلاح گل آرایی، طراحی واژه‌ها را نیز در برمی‌گیرد! وقتی‌که گل‌ها بدون طراحی در ظرف یا سبد قرار بگیرند همانند یک دسته گل باقی می‌مانند؛ اگرچه به خودی خود زیبا هستند اما از نظم خاصی تبعیت نمی‌کنند. خط، فرم، رنگ و بافت، عناصر اصلی طراحی هستند که بر اساس اصول طراحی در یک واحد هماهنگ از تعادل، تضاد، ریتم، اندازه، تناسب، هارمونی و اتحاد، کنار هم قرار می‌گیرند. در آموزش گل آرایی می‌بینید که خطوط توسط شاخه‌ها یا گل‌های باریک و بلند مثل گل میمون ایجاد می‌شوند و فرم و رنگ به اندازه تنوع گیاهان متفاوت است. علاوه بر این، برای ترکیب‌های انتزاعی معاصر و اشکال غیر طبیعی گیاهان می‌توان با خم کردن و دست‌کاری شاخه‌ها، نی‌ها و تاک‌ها برای محصور کردن فضا و ایجاد شکل‌های جدید بهره برد. در آموزش گل آرایی، می‌آموزیم که بافت، کیفیت سطح را توصیف می‌کند و می‌تواند درشت باشد مانند گل داوودی، آنتریوم، گل شیپوری و …؛ برگ‌ها و ساقه‌های چوبی نیز ویژگی‌های متنوعی در بافت ایجاد می‌کنند. گل آرایی نه‌تنها به گل بلکه به سبد یا ظرفی که گل در آن نگهداری می‌شود یا حتی پایه‌ای که گل روی آن سوار می‌شود نیز مرتبط است. اگر مجسمه یا لوازم جانبی دیگری نیز در آن گنجانده شود آن هم جزئی از طراحی کلی محسوب می‌شود. به عبارتی کل ترکیب باید از نظر کیفیت بافت با ساختار مرجع آن مرتبط باشد، که ممکن است یک میز چوبی یا شیشه‌ای یا حتی یک پارچه کتانی باشد، همچنین برای هماهنگی باید به سبک چیدمان اتاق یا فضای موردنظر نیز نزدیک باشد.

تعادل از نظر روان‌شناختی از اهمیت بالایی برخوردار است

برای آرایشی که متکی به نظر می‌رسد سنگینی و بی‌قرینگی را در بیننده ایجاد می‌کند. رنگ و همچنین اندازه واقعی گیاه بر پایداری طراحی تأثیر می‌گذارد. رنگ‌های تیره بیشتر از رنگ‌های ملایم به چشم می‌آیند به طور مثال اگر در یک دسته گل، تعدادی گل رز سرخ در کنار میخک‌های صورتی قرار گیرد قرمزی رز بیشتر دیده می‌شود حتی اگر تعدادشان یکسان باشد. اگر در گل آرایی گل‌های تیره در بالا جمع شوند و گل‌های روشن در پایین، آن طراحی بسیار پررنگ به نظر می‌رسد. اگر گل‌های مشابه در موقعیت‌های یکسان و در دو طرف یک محور عمودی خیالی قرار گیرند یک تعادل متقارن ایجاد می‌کنند؛ اگر توزیع نابرابر گل و برگ‌های مختلف در هر دو طرف محور وجود داشته باشد اما وزن ظاهری آن‌ها متعادل باشد، تعادل نامتقارن حاصل می‌شود. این شیوه ترکیبی، علاوه بر ظریف‌تر بودن، از نظر زیبایی‌شناختی نیز اغلب از تعادل متقارن خوشایندتر است چراکه ظاهر ساختگی آن متنوع و اثرگذار است. برای ایجاد تضاد در گل آرایی می‌توانید با ترکیب گل‌هایی با گلبرگ‌های لطیف و خشن یا رنگ‌های تیره و روشن در اندازه‌های کوچک و بزرگ، تنوع خاصی به ترکیب خود ببخشید. به طور کل یک گل آرایی دارای یک منطقه یا مرکز دیداری غالب است که چشم پس از بررسی تمامی جوانب آرایش به آن نقطه بازمی‌گردد.

ریتم پویاست، یک جریان خطی که می‌تواند با تکرار یک شکل خاص یا یک ترکیب رنگی مرتبط، حاصل شود. مقیاس یا اندازه نشان‌دهنده روابط است؛ اندازه گیاه باید متناسب با اندازه ظرف و سایر گیاهان مرتبط باشد. یک قانون سنتی ژاپنی می‌گوید که اندازه یک گل آرایی خوب حداقل باید یک و نیم برابر ارتفاع ظرف باشد. تناسب نیز به نحوه قرار گرفتن گل‌ها در کنار هم و آرایش آن‌ها در یک محیط مربوط می‌شود. هارمونی احساس وحدت و تعلق یک چیز با چیز دیگر است که با انتخاب مناسب کلیه اجزای یک چیدمان مثل رنگ، شکل، اندازه، بافت و ظرف همراه است.

آشنایی با گل ها و مواد همراه آنها

سومین گام در آموزش گل آرایی به معرفی گل های است که برای طراحی استفاده میشود. انواع مختلفی از گیاهان و گل هایی وجود دارند که در گل آرایی استفاده میشوند. اینها عبارت انداز گل، شاخ و برگ، سبزه، دانه‌ها، انواع توت‌ها، بذر، آجیل، میوه درخت کاج و انواع میوه‌ها و سبزیجات در گل آرایی استفاده می‌شود. این مواد ممکن است تازه یا خشک‌ شده و یا مصنوعی باشند.

شیوه نگهداری گل‌ها

آنچه که در چهارمین گام از آموزش گل آرایی میآموزیم شیوه نگهداری گیاه است. گیاه جدا شده از ساقه به‌ویژه گل‌ها قبل از اینکه در گلدان قرار بگیرند نیاز به مراقبت و درمان خاصی دارند. در حالت ایدهآل گل‌ها چند ساعت قبل از گل آرایی نباید در معرض گرما قرار گیرند و می‌بایست چیده شوند. به طور کلی قسمت انتهایی ساقه‌ها بروی یک شکاف بریده شده و در آب ولرم قرار می‌گیرد؛ ترجیحاً بهتر است یک شب در مکانی خنک نگهداری شوند. در ادامه چند سانت از ساقه‌های چوبی هرس شده و در آب داغ خیس می‌شود؛ ساقه‌های شیری مانند خشخاش‌ها، بنت قنسول(گل کریسمس) و کوکب، با قرار دادن نوک ساقه در آب جوش(برای چند ثانیه) آب‌بندی می‌شوند. زمان گل آرایی باید تمام شاخ و برگ گیاه زیر خط آب قرار گیرد تا از پوسیدگی باکتریایی و بوی بد، در امان بماند.

کنزن ژاپنی که معمولاً با عنوان نگه‌دارنده سوزنی نامیده می‌شود متداول‌ترین ابزار نگهداری گل در گل آرایی است. سیم مفتول یا سیم توری و فوم اسفنجی و اسفنج آبکش از دیگر ابزارهایی هستند که در نگهداری و چیدمان گل مورداستفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب ظرف مناسب

انتخاب ظرف مناسب پنجمین گام از آموزش گل آرایی را شامل میشود و در مقیاس، رنگ و بافت با گل آرایی در ارتباط است. رنگ ظرف باید آرایش را تقویت کند نه اینکه با آن در رقابت باشد، به همین دلیل بسیاری از دکوراتورهای گل ترجیح می‌دهند از گلدان‌های ساده و بدون تزئین استفاده کنند. بافت ظرف نیز باید سازگار با آرایش گل انتخاب شود. گیاهان درشت و سنگین اغلب در ظروف سفالی، مس یا چوب، گل‌ها با شاخ و برگ‌های ظریف معمولاً در ظروف شیشه‌ای، چینی یا نقره‌ای، و میوه‌ها و سبزیجات اغلب در کاسه‌ها یا سبدهای چوبی و سفالی، قرار می‌گیرند. اندازه ظرف نیز مهم است؛ اگر خیلی کوچک باشد آرایش گل بر آن غلبه کرده و چیدمان سنگین به نظر می‌رسد، اگر ظرف بیش از حد بزرگ باشد نه‌تنها باعث کوتاه دیده شدن آرایش می‌شود بلکه اغلب باعث از بین رفتن وحدت چیدمان شده و توجه بیننده بین گل و ظرف تقسیم می‌شود. میوه‌ها و سبزیجات اغلب بروی پایه صاف از چوب یا بامبو یا یک تخته چوبی قرار می‌گیرند و برای اینکه تازه بمانند در فوم‌های اسفنجی که آب را در خود حفظ می‌کنند، نگهداری می‌شوند.

انواع گل آرایی

انواع گل آرایی

در آخرین گام از آموزش گل آرایی لازم است با انواع گل آرایی آشنا شویم اگرچه ممکن است به یک فهرست دنباله‌دار برسیم! اکثر اوقات نوع گل آرایی که انتخاب می‌کنید به نوع مناسبت شما بستگی دارد، برای مثال اگر میزبان یک جشن هستید می‌توانید از یک چیدمان مرکزی استفاده کنید. انواع گل آرایی عبارت‌اند از:

  • گل آرایی مرکزی(Centerpiece):این نوع چیدمان گل یک آرایش کلاسیک است که همه آن را می‌شناسند و دوستش دارند. این ترکیب به طور معمول در گلدان‌هایی با ابعاد 10*10 سانتی‌متر قرار می‌گیرد. این نوع چیدمان گل معمولاً وسط میز ناهارخوری قرار می‌گیرد اگرچه می‌تواند برای تزئین سایر سطوح در خانه نیز مورداستفاده قرار گیرد. این سبک گل آرایی آرایش بی‌انتهایی است که هرگز از مد نمی‌افتد.
  • گل آرایی نواری: این آرایش یک نسخه بلندتر از چیدمان مرکزی است و با ظرافت و زرق‌وبرقی که دارد توجه مهمانان را به سوی خود جلب می‌کند. در قسمت مرکزی این چیدمان از گل‌های بیشتری نسبت به کناره‌ها استفاده می‌شود. این سبک گل آرایی برای بالای شومینه یا نقاطی از خانه که ابعاد و ارتفاع متفاوتی دارند، بسیار مناسب است.
  • Bud vase: این سبک از چیدمان را می‌توان نوعی چیدمان مینیاتوری دانست. این گلدان‌ها غالباً با چیدمان مرکزی یا نواری همراه بوده و بازتابی از همان طرح رنگی، خلق‌وخو یا سبک هستند. از آن‌ها می‌توان به‌عنوان مکمل یک چیدمان بزرگتر و برای پر کردن فضا استفاده کرد. به طور کلی این چیدمان دارای ساقه‌های کمتری نسبت به همتایان بزرگتر خود است اما هنوز هم می‌تواند در زیبایی و کامل‌تر دیده شدن مناسبات، نقش داشته باشد.
  • گل آرایی طویل و کم عمق: این چیدمان نوع دیگری از چیدمان کلاسیک مرکزی است و همان‌طوری که از نامش پیداست به طور معمول در گلدان‌های مستطیلی شکل و دراز که کم عمق هستند، قرار می‌گیرد. این چیدمان می‌تواند حجیم‌تر از چیدمان سنتی باشد زیرا در سطوح درازتر پخش می‌شود. این چیدمان برای میزهای جلو مبلی بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

چگونه یک گل آرا موفق شویم؟

گل‌ها زیبایی و شادی زیادی به جهانیان می‌بخشند. شما می‌توانید با دادن فقط یک دسته گل لبخند را روی لبان عزیزانتان بنشانید. طراحان گل با استفاده از تخصص خود در گل آرایی می‌توانند شادی را به بقیه هدیه دهند. طبق تحقیقاتی که در سال 2018 توسط دفتر آمار کار در آمریکا انجام شده درآمد دریافتی گل‌فروشی در یک سال 270000 دلار برآورد شده است؛ مبلغ قابل‌تأملی است! اگر می‌خواهید به این صنعت میلیارد دلاری وارد شوید 6 گام ساده زیر را دنبال کنید تا به یک طراح گل حرفه‌ای تبدیل شوید:

آموزش عمومی ببینید

حداقل شرط تبدیل‌شدن به یک طراح گل این است که در یک مدرسه گل آرایی ثبت کنید و دیپلم گل آرایی بگیرید. مدرسه گل آرایی الارا میتواند در این زمینه به شما کمک کند. وقت را تلف نکنید و در کلاس های ما ثبت نام کنید.

کسب‌وکارتان را بهتر بشناسید و آموزش‌های رسمی ببینید

پس از کسب آموزش عمومی در مدرسه گل آرایی وقت آن است که بروی اخذ مدرک بین‌المللی گل آرایی متمرکز شوید. در مدرسه الارا می‌توانید در دوره‌های مختلف گل آرایی شرکت کنید و در مورد انواع گیاهان و گل‌ها، پرورش و مراقبت از آن‌ها و اصول گل آرایی اطلاعات کسب کنید. مدرسه الارا اولین مدرسه آموزش گل آرایی است که هم به صورت آنلاین و هم حضوری دوره‌های گل آرایی برگزار می‌کند.

یک دوره کارآموزی کنید

پس از آموزش وقت آن است که مهارت‌های خود را در یک محیط واقعی به کار بگیرید. کارآموزی گامی مهم در راستای افزایش مهارت‌های شما و به‌کارگیری آنچه در محیط واقعی یاد گرفته‌اید، است. در این مرحله می‌توانید چم‌وخم کار را بیاموزید و کار با انواع مشتریان، تأمین‌کنندگان و استرس کار در فصول اوج کاری را تجربه کنید. اگر در یک مدرسه گل آرایی مثل مدرسه الارا که مدرک فنی و حرفه‌ای می‌دهد ثبت‌نام کنید آن‌ها می‌توانند در جستجوی یک مکان خوب برای کارآموزی به شما کمک کنند و همچنین بعد از آموزش شما عضوی از تیم خدمات گل آرایی الارا میشوید و میتوانید دوره کار آموزی خود را پیش ما بگذرانید. در آینده ای نچندان دور شاهد سورپرایز های بی نظیر مدرسه الارا باشید.

مهارت‌های خود را ارتقا دهید و مجوز بگیرید!

این مرحله برای پیشرفت و بهبود حرفه‌تان ضروری است، همچنین به شما اعتبار می‌بخشد خصوصاً زمانی که مشتریان و شرکت‌های بزرگ به شما مراجعه می‌کنند. برای کسب مجوزهای لازم می‌توانید در دوره‌های آنلاین گل آرایی مدرسه الارا شرکت کنید یا با شرکت در کارگاه‌ها و ورکشاپهای حضوری مهارت‌های خود را بهبود بخشید و خود را با روند صنعت به‌روز کنید.

چگونه خود را به بازار عرضه کنید

پس از اتمام دوره‌های آموزش ابتدایی و یادگیری اصول گل آرایی و کسب مجوز و ارتقا مهارت‌ها، وقت آن است که خود را به بازار معرفی کنید. قبل از هر چیز باید نمونه کارهای خود را به‌روز کرده و آن را در صفحات مجازی بارگذاری کنید با این کار به دیگران اجازه می‌دهید تا از آخرین کار شما بازدید کنند. در گام دوم فعالیت خود را در شبکه‌های اجتماعی حفظ کنید؛ بسیاری از طراحان گل کارشان را از اینستاگرام شروع کرده‌اند زیرا این پلتفرم به آن‌ها اجازه می‌دهد تا طرح‌های خود را در جایی که مشتریان علاقه‌مند و خریداران واقعی حضور دارند به اشتراک بگذارند و به راحتی با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. در گام آخر بهتر است از تبلیغات دهان‌به‌دهان استفاده کنید. می‌توانید در مناسبت‌های ویژه به دوستانتان نمونه‌ای از کار خود را هدیه دهید با این کار آن‌ها را ترغیب می‌کنید که آن را در شبکه اجتماعی خود به اشتراک بگذارند در این صورت افراد بیشتری می‌توانند از خدمتی که عرضه می‌کنید آگاه شوند.

کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید

در نهایت هدف این است که شغل خود را راه‌اندازی کنید و رئیس خود شوید. شما نه‌تنها عشق، شادی و حال خوب را از طریق شکوفه‌های زیبا گسترش می‌دهید بلکه می‌توانید از طریق برند خود به ایجاد فرصت برای دیگران کمک کنید. این چالش نهایی به مهارت و خلاقیت شما بستگی دارد. داشتن مشاغل شخصی شانس کسب درآمد بیشتر را در مقایسه با زمانی که به‌عنوان کارمند درآمد ثابت داشتید، برایتان فراهم می‌سازد. مدرسه الارا تا کسب درآمد شما همراهتان خواهد بود و شما همیشه عضوی از خانواده بزرگ الارا خواهید بود.

با مدرسه گل آرایی الارا بیشتر آشنا شوید

مدرسه گل آرایی الارا با هدف نگهداری و توسعه هنرهای ملی از سال 97 فعالیت خود را در زمینه گل آرایی، هنرهای تجسمی، خیاطی و … آغاز کرده است. این مدرسه با برگزاری کلاس‌های آنلاین و تولید و نشر پکیج‌های آموزشی و بهره‌مندی از بهترین اساتید کشور، این امکان را برای هنرجویان فراهم ساخته تا در هر گوشه‌ای از این سرزمین پهناور که هستند با کمترین هزینه به بهروزترین ویدئوهای آموزشی دسترسی داشته باشند. مدرسه الارا همچنین کارگاه‌ها و ورکشاپهای آموزشی به صورت خصوصی، نیمه خصوصی و عمومی برگزار می‌کند و با برگزاری آزمون در پایان هر دوره مدرک بین‌المللی و فنی و حرفه‌ای به هنرجویان ارائه می‌دهد.

مدرسه گل آرایی الارا با بهره‌گیری از جدیدترین متدهای موجود و بهره‌مندی از اساتید باتجربه در آموزش گل آرایی، نقاشی، خیاطی و سایر هنرها به هنرجویان یاری می‌رساند. مدرسه الارا از ساعت 9 صبح تا 6 عصر روزهای شنبه تا پنج‌شنبه، آماده ارائه خدمات به هنرجویان عزیز است، همچنین جهت هماهنگی می‌توانید با شماره 09393975175 تماس بگیرید.

شاد و پیروز باشید
مدرسه الارا

آموزش آنلاین گل آرایی

در صورتی که زمان شرکت در کلاس های حضوری مارا ندارید، مدرسه الارا برای شما عزیزان ویدیو های آموزشی تهیه کرده است که میتوانید با مشاهده آنها با به فراگیری آنلاین گل آرایی بپردازید!

ویدیو های آموزش آنلاین گل آرایی

آموزش گل آرایی

اگر علاقه مند به این هستید که در کلاس های گل آرایی مدرسه الارا شرکت کنید و خود با فراگیری هنر گل آرایی همراه با کسب مدرک بین المللی یا فنی حرفه ایی به کسب در آمد نیز ببپردازید، فقط کافیست کلیک کنید!

ثبت نام در کلاس های گل آرایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.